Start Blog Czym się różni psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

Czym się różni psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

Wiele osób ma trudności w odróżnieniu, kto jest kim i do którego specjalisty udać się z danym problemem.

Psycholog to magister psychologii, do którego udajemy się w przypadku potrzeby konsultacji psychologicznej. Psycholog może wybrać różne ścieżki rozwoju i specjalizacji, dlatego zakres kompetencji psychologów jest bardzo różnorodny. Do psychologa warto się zgłosić, gdy potrzebna jest diagnoza, uzyskanie wsparcia czy pomocy w kryzysowych momentach.

Psychoterapeuta to osoba upoważniona do przeprowadzania psychoterapii - ma ukończone nie tylko studia wyższe, ale także studia podyplomowe. Do psychoterapeuty warto wybrać się z rozmaitymi trudnościami takimi jak nieadaptacyjne zachowania, kiedy czujesz, że w pewnych aspektach życia chciałbyś sobie lepiej radzić, a coś sprawia, że trudno Ci zmienić swoje zachowanie czy nabrać perspektywy. Psychoterapeuta świadczy pomoc przy depresji, zaburzeniach osobowości, stresie, trudnościach w relacjach, zaburzeniach lękowych czy obsesyjnych myślach.

Lekarz psychiatra - to jedyna osoba, która jest upoważniona do przepisywania leków. W niektórych przypadkach, jak cięższa depresja czy zaburzenia lękowe, farmakologia jest istotnym środkiem do leczenia chorób psychicznych. Do psychiatry warto się zgłosić, gdy występują problemy z koncentracją, pojawiają się niepokojące doświadczenia jak na przykład słyszenie głosów, trudności ze snem, stany lękowe czy objawy somatyczne, mimo wykluczenia choroby somatycznej np. kołatanie serca czy bóle głowy.

Pracownia Zdrowia Psychicznego Dagmara Chęclewska
ul. Mickiewicza 9/11a,
60-830 Poznań
Dagmara Chęclewska - ZnanyLekarz.pl